چگونه جلوی بور شدن لباس‌های مشکی را بگیریم؟

از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در اثر شستشوی لباس بیفتد بور شدن لباس‌های مشکی است، اما نگران نباشید. می‌توانید از آن جلوگیری کنید. با انجام چند کار کوچک از بور شدن لباس‌های مشکی مورد علاقه خود جلوگیری کنید. در این مقاله به چند راهکار کاربردی می‌پردازیم:

 لباس‌های خود را کمتر بشورید:

با هر میزان مراقبتی که لباس‌های مشکی خود را بشورید، از بین رفتن رنگدانه‌های مشکی در هر شستشو اجتناب ناپذیر است. پس شستشوی بیشتر برابر با کم رنگ شدن لباس خواهد بود. به همین دلیل لباس‌های مشکی خود را تنها زمانی که واقعا نیاز به شستشو دارند، بشویید.

  • زمانی که لباسی را به عنوان روپوش استفاده می‌کنید با بدن تماس ندارند و در نتیجه بوی کمتری می‌گیرند. این لباس‌ها را به خصوص اگر در داخل محیط بسته استفاده می‌کنید می‌توانید تا چندین بار پوشیدن نشورید. این مورد درباره لباس‌هایی که در روز به مدت کوتاهی از آن استفاده می‌کنید هم صدق می‌کند.
  • اگر روی این لباس‌ها لکه‌ای ایجاد شد، می‌توانید با استفاده از لکه‌بر مناسب از شسته شدن کل لباس جلوگیری کنید.

رنگ‌ها را جدا کنید:

تا جایی که ممکن است لباس‌های مشکی را همراه بقیه لباس‌های تیره داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. رنگدانه‌های مشکی در طول شستشو از لباس خارج می‌شوند، اما اگر لباس روشنی وجود نداشته باشد تا آن‌ها را به خود بگیرد، باز مقداری به همان لباس‌های مشکی بر می‌گردد.

  • برای محافظت بیشتر لباس‌ها را بر اساس وزنی که دارند دسته بندی کنید. به این روش از لباس‌های ظریف مراقبتن بیشتری به عمل می‌آید.

لباس‌ها را پشت و رو بشورید:

این کار کمک می‌کند تا سطح رویی لباس‌ها در تماس با هم رنگدانه‌های خود را از دست نداده و بور نشوند. به همین دلیل حتما لباس‌های مشکی خود را قبل از انداختن در ماشین لباسشویی پشت ورو کنید.

  • برای مراقبت بیشتر می‌توانید زیپ و دکمه‌های لباس را هم ببندید.

از آب سرد استفاده کنید:

آب گرم باعث سریع‌تر شدن روند خروج رنگدانه از لباس می‌شود بنابراین لباس‌های مشکی و رنگ‌های روشن در آب گرم آسیب خواهند دید. برای شستن این لباس‌ها حتما تنظیمات ماشین لباسشویی خود را روی آب سرد بگذارید.

  • آب گرم باعث آسیب به پارچه می‌شود به همین دلیل رنگدانه‎ها هم متحمل آسیب می‌شوند و لباس بور می‎شود.
  • در نظر داشته باشید که سرد شدن هوا ممکن است روی عملکرد ماشین لباسشویی در حالت آب سرد، به دلیل یخ زدن لوله‌های بیرون اثر بگذارد. اگر دمای هوای بیرون خیلی سرد باشد ممکن است لازم باشد که کمی دمای آب مورد استفاده را زیاد کنید.

از کوتاه‌ترین چرخه شستشوی ممکن استفاده کنید:

هر چقدر که به تعداد دفعات بیشتری نیاز به شستشوی لباس‌های مشکی خود داشته باشید، لازم است که زمان شستشو را برای جلوگیری از بور شدن، کاهش دهید. هر چقدر که زمان ماندن لباس در ماشین لباسشویی کوتاه‌تر باشد، رنگدانه‌ها شانس کمتری برای خروج از پارچه خواهند داشت.

شستشوی مخصوص لباس‌های ظریف را برای این رنگ در نظر داشته باشید، زیرا سرعت چرخش در این تنظیمات کمتر است. می‌توانید این تنظیمات را به صورت دقیق‌تر با توجه به جنس لباس‌هایی که تصمیم دارید بشویید انتخاب کنید. ممکن است در این مورد اطلاعاتی از روی لیبل لباس‌ها به دست بیاورید.

از شوینده مناسب استفاده کنید:

این روزها شوینده‌های بسیار زیادی در بازار موجود است که مخصوص شستشوی لباس‌های تیره هستند. این شوینده‌ها طوری فرموله شده‌اندکه به کمتر خارج شدن رنگدانه کمک کنند تا لباس دیرتر بور و کمرنگ شود.

  • اگر از شوینده‌ی مخصوص لباس‌های سیاه استفاده نکنید، سعی کنید شوینده‌ای مخصوص شستشو با آب سرد تهیه کنید. این محصول توانایی خنثی کردن کلر آب را دارند. اهمیت این مسئله به این دلیل است که کلر باعث سفید و کم رنگ شدن لباس‌های مشکی می‌شود.
  • شوینده‌های مایع به نسبت پودرها در آب بهتر عمل می‌کنند.  در کل پودر تمایل کمتری برای انحلال در آب دارد به خصوص اگر از تنظیمات شستشوی کوتاه مدت استفاده می‌کنید.

از خشک کن استفاده نکنید:

گرما دشمن لباس‌های مشکی است. این رنگ لباس‌ها را آویزان کنید یا روی سطحی پهن کنید تا به صورت طبیعی خشک شوند. تا حد امکان از استفاده از خشک کن پرهیز کنید.

  • اگر از فضای بیرون از خانه برای آویزان کردن لباس‌های مشکی استفاده می‌کنید حتما دور از نور خورشید قرار دهید. نور خورشید توانایی آسیب زدن به رنگ‌های تیره را دارد.
  • اگر مجبورید از خشک کن استفاده کنید با توجه به جنس پارچه لباس، کمترین دمای ممکن را انتخاب کنید.

از نمک استفاده کنید:

به میزا نیم لیوان (125 میلی لیتر) در شستشوی لبتس‌های مشکی استفاده کنید. نمک را به صورت مستقیم روی لباس‌ها بریزید. نمک به خارج نشدن رنگدانه‌ها بسیار کمک می‌کند. به خصوص برای لباس‌هایی که برای بار اول می‌شورید این مورد را توصیه می‌کنیم.

از سرکه استفاده کنید:

سرکه را نیز مستقیما روی لباس‌ها بریزید. این کار چندین فایده دارد. یک اینکه نرم کننده طبیعی است و از رنگ مشکی مراقبت می‎کند. نگران بوی سرکه نباشید، زیرا به سرعت تبخیر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید